مقاله تجربه تدوین سند توسعه فناوری اطلاعات

چکیده :

فناوری اطلاعات گرچه هنوز در زمره علوم و فنون پایه و قدیمی بحساب نمی آید لیکن پیشرفت سریع و سرعت بروز آوری آن باعث شده تا به عنوان یک علم نو پا نیز قلمداد نشود. رد پای این حوزه هم اکنون در اکثر علوم جدید و قدیم به چشم می خورد . اکنون اثرات این فن یا علم را می توان در هر سازمان و تشکیلاتی یافت. هر سازمانی بدون اهمیت دادن به آن ، سازمانی ناقص است که به یکی از ابزارهای مهم آن یعنی فناوری اطلاعات وجود ندارد..

بدین لحاظ سازمانهای دولتی نظیر شرکتها از این امر مستثنا نیستند و نیازمند به برنامه ریزی و توسعه این مهارت یا علم در شرکت خود هستند. فعالیت در این حوزه نیز بدون داشتن یک برنامه راهبردی یا استراتژی قابل توسعه و پیشرفت نمی باشد. در شرکت های دولتی نظیر برق منطقه ای نیاز به داشتن یک برنامه یا سند توسعه فناوری اطلاعات حتمی است.

با توضیحات فوق از سال ۸۶ در شرکت برق منطقه ای یزد طرحی ریخته شد که بتوان بر اساس آن یک سند توسعه ۵چندساله را تدوین نمود . تا راهبرد این حوزه را روشن و برنامه های اجرایی و پروژه های عملیاتی و پیش بینی هزینه های مورد نیاز آن را از این سند استخراج نمود. این مقاله شامل سرفصلهای ذیل می باشد:

تاریخچه ، مشکلات و ضرورتهای اجرای پروژه ، شناسایی مسائل و انتخاب راه حل ، مباحث آکادمیک مرتبط با راه حل پیشنهادی،  شرح  مراحل انجام کار و متدلوژی اجرا  و  شواهد و نتایج اثربخشی

در طی این مقاله خلاصه ای از سوابق موضوع ،  متدلوژی شناخت نقاط قوت و ضعف، تهدات و فرصتها ، اهداف سند توسعه فناوری اطلاعات ، مراحل و فرایند اجرای کار ، تدوین برنامه های عملیاتی و اولویت بندی انجام آنها را پی خواهید برد.

در طی این مقاله که از روی یک تجربه عملی در شرکت برق منطقه ای یزد تهیه و خلاصه شده است ،  با دیدی که از شرکتهای تابعه وزارت نیرو داشته ایم کار انجام شده است لذا حوزه های دیگر و وزارتخانه ها و سازمانهای دیگر می بایست با دیدگاه خود با مسئله برخورد نموده و اقدامات خود را با اهداف سازمان خودمنطبق نمایند. نویسنده مقاله امیدوار است تا همکاران گرامی در این حوزه بتوانند متدلوژی و روش های تدوین سند را  از این مقاله Benchmark  (الگو) نموده و از آن بهره برده و در صورتیکه نواقص در آن می بینند با دید اغماض نگریسته و پیشنهادات خود را برای بهتر شدن کار به ما و دیگران نیز ارائه نمایند.

در پایان مقاله شما از متدلوژی تدوین سند توسعه فناوری اطلاعات در  حوزه شرکت برق منطقه ای یزد  آگاهی پیدا نموده و  با روش تحلیل نتایج و شواهد اثر بخشی ناشی از اجرای این برنا مه ها  آشنا خواهید شد

دنلود مقاله کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *